The LCK + is lightning fast and ready for anything. Compact and powerful, the LCK + everyday carry folding knife is built around the Assisted Opening innovation for extremely fast deployment speeds. Pack some heat.
Additional information
| UPC | 794023380101 |
|---|---|
| Manufacturer | Columbia River |
| Manufacturer Part Number | 3801 |
| Color | Silver |
| Description | Drop Point |
| Edge | Plain |
| Finish | Satin |
| Handle Color | Black |
| Material | 8Cr13MoV |
| Model | LCK+ |
| Packaging | Box |
| Product Type | Folding Knife/Assisted |
| Shipping Weight | 0.155 |
| Size | 3.33" |
| Subcategory | Folding Knives |
| Weight | 0.155 |
| Blade Length | 3.31" |
| Blade Material | 8Cr13MoV SS |
| Blade Type | Drop Point |
| Closed Length | 4.16" |
| Handle Description | Black |
| Open Type | Flipper |
| Overall Length | 7.47" |


Reviews
There are no reviews yet.