The confidence it gives you. The right tool is everything, which is why they are here. For nearly 30 years, CRKT has relentlessly pursued what’s next. They are always exploring, experimenting, and inventing new ways. It’s an endless collaboration with amazing designers, customers and the people who put their knives and tools to use.
Additional information
| UPC | 794023248500 |
|---|---|
| Manufacturer | Columbia River |
| Manufacturer Part Number | 2485K |
| Blade Length | 1.75" |
| Blade Material | 8Cr13MoV SS |
| Closed Length | 2.93" |
| Color | Silver |
| Dimension | 1.20 X 1.55 X 4.75 |
| Edge | Plain |
| Finish | Stonewashed |
| Handle Color | Silver |
| Handle Material | STAINLESS STEEL |
| Height | 1.2000 |
| Length | 4.7500 |
| Material | 8Cr13MoV |
| Model | Squid |
| Number of Blades | 1 |
| Open Length | 4.6500 |
| Open Type | Flipper |
| Overall Length | 4.65" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Folding Knife |
| Size | 1.75" |
| Subcategory | Folding Knives |
| Weight | 2.80 oz |
| Width | 1.5500 |


Reviews
There are no reviews yet.