Most new shooters start off their journey in shooting sports with the mild-mannered and cost-effective .22 caliber, and for good reason. Building a strong foundation by learning proper sight picture, the cardinal rules of safe gun handling, and the responsibility that goes with handling a firearm is much easier when there’s no recoil to contend with. Eventually, their journey in the shooting sports might sprout an interest in hunting and they set their sights on bagging a whitetail. For that, no .22 caliber rifle will do. To cater to these ambitious shooters we make the Single Shot Compact Rifle chambered in the incredibly versatile .243 Winchester. Like our other compact models, this rifle is built to the same exacting standards as its larger counterpart. The key difference lies with the buttstock being 1″ shorter to make a length of pull of 13″ from the end of the buttstock to the trigger.
Additional information
| UPC | 619835400185 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H015Y-243 |
| Action | Single Shot |
| Additional Feature 1 | Swivel Studs |
| Additional Feature 3 | Black Rubber Recoil Pad |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| ATF Model | H015Y-243 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | Round |
| Caliber/Gauge | .243 WINCHESTER |
| canDropship | True |
| Capacity | 1 |
| Cartridge | .243 Winchester |
| Checkering | Yes |
| Color | Blue |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 2.50 X 6.80 X 41.30 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Blue |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Blued |
| Front Sight | Bead |
| Grip Material | Wood Stock American Walnut |
| Grip Type | American Walnut |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 40 |
| Magazine Included | Single Shot |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Henry |
| Make/Model | Henry|Single Shot |
| Material | Steel |
| Model | Single Shot |
| Other Features | DRILLED AND TAPPED FOR |
| Overall Length | 36.5" |
| Package Height | 2.0 |
| Package Length | 40.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Rear Sight | Adjustable |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Rebounding Hammer |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.15 |
| Sights | Fold Leaf Rear/Brass Bead Frnt |
| Special | Compact |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
| Stock Material | American Walnut |
| Stock Type | Walnut |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Twist Rate | 1-10 |
| Weight | 6.95 lbs |
| Weight (lbs) | 6.95 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 7 |
| Youth Rifle | Yes |


Reviews
There are no reviews yet.