This folding combination gun is a great choice for hunting, survival or fun recreational shooting. The Double Badger has the look, feel and function of an over/under shotgun with an attractive wood buttstock and forend but with the versatility of a rimfire cartridge. Each barrel is selectively fired by its own trigger and controlled by a top tang safety that is easy to use quickly and reliably. The Double Badger comes with a Williams fiber optic ghost ring and front sight as well as a 3/8in dovetail rail for mounting optics.
CHIAPPA DOUBLE BADGER 22LR/20GA 19″
$555.76
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
CHIAPPA DOUBLE BADGER 22LR/20GA 19″
Additional information
| UPC | 8053670716469 |
|---|---|
| Manufacturer | Chiappa Firearms |
| Manufacturer Part Number | 500.190 |
| Action | Over / Under |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | R&R / Chiappa Firearms |
| ATF Model | Double Badger |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | 19.0" |
| Barrel Length | 19.0" |
| Barrel Length Range | 19" to 19.99" |
| Barrel Type | Rem Choke Threaded/Fully Rifled |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge | 22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 1 + 1 |
| Chamber Size | 3.5" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Modified Remington Choke |
| Chokes Included | Modified |
| Color | BLUED |
| Dimension | 2.15 X 12.90 X 24.80 |
| Drilled & Tapped | Yes |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Blue |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Collapsible / Folding Stock Checkered Beech |
| Grip Type | Checkered Beech |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.1500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes CYL Tube | No |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 24.8000 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | Double Badger |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 36.0" |
| Package Height | 2.0 |
| Package Length | 24.8 |
| Package Width | 12.8 |
| Product Type | Combo |
| Rate of Twist | NA | 1-in-16 |
| Recoil Pad | No |
| Safety | Tang |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.1 |
| Sights | Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | COMBO |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Folding Checkered |
| Stock Finish | Beechwood |
| Stock Material | HARDWOOD |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 6.8 lbs. |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 12.9000 |
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.