Additional information
| UPC | 806703061320 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 06132 |
| Accessories | 5 Choke Tubes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 28" |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3" |
| Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Model | 1020 G2 |
| Shipping Weight | 14.3 |
| Sights | Bead |
| Stock Type | Walnut |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Weight | 14.3 |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Active-Choke |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Finish Type | COLORED |
| Front Sight | Bead |
| Hand | Right Hand |
| Includes CYL Tube | Yes |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | Yes |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Light Modified | No |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Magazine Type | Tubular |
| Make | CZ |
| Make/Model | CZ|1020 G2 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Muzzle | Choke Tubes |
| Overall Length | 47 |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Swivel Studs | NO |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |


Reviews
There are no reviews yet.