Bad to the bone. With the A5 Wicked Wing, waterfowlers can choose an autoloader with custom touches that really make it stand out in a good way. The A5 Wicked Wing features a Cerakote Burnt Bronze camo finish on the receiver and Burnt Bronze on the barrel. The oversize bolt release makes it easier to manipulate with gloves. A fully chromed bore adds corrosion resistance and longevity for year after year of shooting performance. The original Browning Auto-5 is considered to be nothing less than a legend in the hunting and shooting sports. Though the new A5 shares only the name and humpback receiver profile with John M. Browning’s original autoloader, these new guns build on the legacy of reliability and performance earned by their namesake. The humpback-shaped receiver of the new Browning A5 may bring back fond memories, but make no mistake, this isn’t your Grandpa’s shotgun. With the all new Kinematic Drive System, the A5 is simply the most reliable, fastest cycling, best balanced and softest shooting recoil-operated autoloader on the planet. Browning is so confident in the A5″ they are standing behind it with a 100″000 round or five-year guarantee that this shotgun will work, come hell or high water. But don’t just take their word for it, get your hands on the unstoppable A5 today. This model comes with a Mossy Oak Shadow Grass Habitat camo finish.
BRN A5 WW 12GA 28″ 3.5″ MAX7
$2,172.54
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
BRN A5 WW 12GA 28″ 3.5″ MAX7
Additional information
| UPC | 023614853176 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 0119112004 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Briley Oversize Bolt Release |
| Additional Feature 2 | 1/2" & 1/4" Stock Spacers |
| Additional Feature 3 | Fully Chrome-Plated Bore |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | BrowningViana/BrowningArmsComp |
| ATF Model | A5 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3.5" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | 3 Choke Tubes |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Color | BRONZE |
| Description | Realtree Max 7 |
| Dimension | 3.90 X 11.75 X 39.95 |
| Drilled and Tapped | False |
| Drop | 1 3/4" @ Comb & 2" @ Heel |
| Finish | Burnt Bronze |
| Finish Color | Cerakote |
| Finish Type | COLORED |
| Firearm Type | Shotgun |
| Grip Material | Camo Stock Realtree Max-7 Camo |
| Grip Type | Realtree Max-7 Camo |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.8 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | ABS Case/T-Wrench |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 39.6 |
| Length of Pull | 14.25" |
| Material | Aluminum |
| Max Capacity | 4 |
| Max Chamber Size | 3.5" |
| Model | A5 |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 47.62" |
| Package Height | 3.8 |
| Package Length | 39.9 |
| Package Width | 11.8 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Cerakote Burnt Bronze Camo |
| Receiver Description | Cerakote Burnt Bronze Camo |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Manual Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Wicked Wing |
| Shipping Weight | 14.95 |
| Sights | Fiber Optic Front, Ivory Mid Bead Rear |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGA35 |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Finish | Realtree Max-7 |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 7.30 lbs |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 11.7500 |
| Finish Style | Burnt Bronze |
| Magazine Capacity | 4 + 1 |
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.