A design that celebrates modern simplicity, the Facet cuts out the bulk without sacrifice to quality. Designed by world-renowned knifemaker, Ken Onion, the Facet is a true gentleman’s carry whose name derives from meaning (a small plane surface). But don’t let its inconspicuous design fool you. Built with Ken’s award-winning Assisted Opening, the Facet deploys fast, making it ready for whatever challenges are thrown your way.
Additional information
| UPC | 794023002225 |
|---|---|
| Manufacturer | Columbia River |
| Manufacturer Part Number | K230XXP |
| Blade Length | 3.37" |
| Blade Material | D2 Steel |
| Blade Type | Sheepsfoot |
| Closed Length | 4.32" |
| Color | Silver |
| Edge | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Description | Stainless Steel |
| Material | D2 |
| Model | Facet Silver |
| Open Type | Flipper |
| Overall Length | 7.69" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Folding Knife/Assisted |
| Size | 3.37" |
| Subcategory | Folding Knives |
| Weight | 3.90 oz |


Reviews
There are no reviews yet.