The S.P.E.W.(TM) (Small Pocket Everyday Wharncliffe) is designed by Alan Folts of Melbourne, FL. A designer and dedicated custom knife instructor with over 20 years experience, he cares deeply about helping folks learn about knives as tools, and passing along the skills of custom knife making to others.
Additional information
| UPC | 794023238808 |
|---|---|
| Manufacturer | Columbia River |
| Manufacturer Part Number | 2388 |
| Accessories | Sheath |
| Blade Length | 3" |
| Blade Material | Black/Brown |
| Blade Type | Wharncliffe |
| Color | Black |
| Description | Razor Edge |
| Edge | Plain |
| Finish | Bead Blasted |
| Handle Color | Multi |
| Handle Description | Black/Brown |
| Material | 5Cr15MoV |
| Model | Razor Edge |
| Number of Blades | 1 |
| Overall Length | 6.25" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Fixed Blade Knife |
| Sheath | Nylon |
| Subcategory | Fixed Blade Knives |
| Weight | 1.80 oz |


Reviews
There are no reviews yet.