Additional information
| UPC | 705442003397 |
|---|---|
| Manufacturer | Cold Steel |
| Manufacturer Part Number | CS-43LS |
| Accessories | Secure-Ex Sheath |
| Blade Length | 1.5" |
| Blade Material | AUS-8A SS |
| Blade Type | Spear Point |
| Closed Length | 0 |
| Color | Silver |
| Description | Drop Point |
| Dimension | 1.15 X 1.95 X 4.25 |
| Edge | 3/4 Serrated |
| Finish | Polished |
| Handle Color | Black |
| Handle Description | Black |
| Handle Material | KRATON |
| Height | 1.1500 |
| Length | 4.2500 |
| Material | AUS 8 |
| Model | Urban Pal |
| Number of Blades | 1 |
| Open Length | 3.1200 |
| Overall Length | 3.13" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Fixed Blade Knife |
| Sheath | Secure-Ex |
| Size | 1.5" |
| Subcategory | Fixed Blade Knives |
| Weight | 0.70 oz |
| Width | 1.9500 |


Reviews
There are no reviews yet.