The Kobun features Cold Steels iconic reinforced American Tanto point, making it highly resistant to bending or breaking because it is reinforced by the full thickness of the blade’s spine (which runs almost to the very tip of the blade). Despite its thin profile, the Kobun’s deeply checkered Kray-Ex handle is designed to offer maximum grip and is contoured to resist turning or shifting in the hand.
Additional information
| UPC | 705442008132 |
|---|---|
| Manufacturer | Cold Steel |
| Manufacturer Part Number | CS-17T |
| Accessories | Secure-Ex Sheath |
| Blade Length | 5.5" |
| Blade Material | AUS-8A SS |
| Blade Type | Tanto |
| Closed Length | 0 |
| Color | Silver |
| Description | Tanto Point |
| Dimension | 1.05 X 2.45 X 5.30 |
| Edge | Plain |
| Finish | Polished |
| Handle Color | Black |
| Handle Description | Black Deep Checkered |
| Handle Material | POLYMER |
| Height | 1.0500 |
| Length | 5.3000 |
| Material | AUS 8 |
| Model | Kobun |
| New Stock Number | CS17TZ |
| Number of Blades | 1 |
| Open Length | 9.7800 |
| Overall Length | 9.88" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Fixed Blade Knife |
| Sheath | Secure-Ex |
| Size | 5.5" |
| Subcategory | Fixed Blade Knives |
| Weight | 4.40 oz |
| Width | 2.4500 |


Reviews
There are no reviews yet.