The Crawford Model 1 is made from Japanese 4034 Stainless and is hollow ground to a thin, razor edge that will cut at the slightest touch. And, because a flipper is integrated into the tang, it can be opened lightning fast! The handle of the Crawford Model 1 is made from a strong (yet economical), glass reinforced nylon that includes traction rubber inlays, and a low-profile pocket clip. To keep your fingers safe from potential harm, Cold Steel has equipped the Crawford 1 with a leaf spring lock, and a (patent pending) secondary safety mechanism that, when engaged is extremely resistant to shock and impact.
Additional information
| UPC | 705442018674 |
|---|---|
| Manufacturer | Cold Steel |
| Manufacturer Part Number | CS-20MWC |
| Blade Length | 3.5" |
| Blade Material | 4034 SS |
| Blade Type | Clip Point |
| Closed Length | 4.8000 |
| Color | Silver |
| Dimension | 1.00 X 2.20 X 5.30 |
| Edge | Plain |
| Handle Color | Green |
| Handle Description | Black w/OD Green Traction Inlays |
| Handle Material | ZYTEL |
| Height | 1 |
| Length | 5.3000 |
| Model | Crawford 1 |
| Number of Blades | 1 |
| Open Length | 8.3800 |
| Open Type | Flipper |
| Overall Length | 8.38" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Folding Knife |
| Size | 3.5" |
| Subcategory | Folding Knives |
| Weight | 4.10 oz |
| Width | 2.2000 |


Reviews
There are no reviews yet.