First introduced in the US in 1990, the Jericho 941 has enjoyed wide acceptance by American shooters over the last 25 years. Based on the highly regarded CZ-75 short recoil system. The Jericho Enhanced features a new frame without finger grooves, adjustable backstraps, Mil-STD 1913 picatinny front rail, new hammer profile, new trigger profile, new thumb safety lever, and Novak Sights all while keeping true to form to IWI’s exceptionally high standards for reliable performance, accuracy and quality construction. The Jericho features a frame mounted safety enabling in.in.in.condition one in. in. in. cocked and locked carry with single action function or hammer down double action function.
IWI JERICHO 941E 9MM 4.4″ 2-17RD FDE
$552.99
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
IWI JERICHO 941E 9MM 4.4″ 2-17RD FDE
Additional information
| UPC | 859735005893 |
|---|---|
| Manufacturer | IWI – Israel Weapon Industries |
| Manufacturer Part Number | J941PL9FD-II |
| Accessories | 2 Mags |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Carry Case |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | IWI LTD / IWI US |
| ATF Model | Jericho II M |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Polygonal Rifled |
| Barrel Length | 4.4" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Type | Chrome-Lined |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | False |
| Capacity | 17 |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Dimension | 2.50 X 9.55 X 11.40 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Finish Style | Black |
| Finish Type | Black |
| finish_color | FDE |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | FLAT DARK EARTH |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| Frame Material | POLYMER |
| Grip Material | Polymer |
| Grip Type | Flat Dark Earth Polymer |
| grips_stock | 30 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 11.4000 |
| Material | Steel |
| Number of Magazines | 2 |
| Other Features | JERICHO 941 ENHANCED |
| Overall Length | 8.11" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 11.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Enhanced |
| Shipping Weight | 2.85 |
| Sights | Adjustable |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 28 |
| Weight (oz) | 28 |
| Width | 10 |
| Model | Jericho 941 Enhanced |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.