An innovative multi-caliber suppressor with patented and proven Flow-Through and Torque Lock technology. Includes Compatible 5/8×24 Muzzle Device.
Additional information
| UPC | 706433763863 |
|---|---|
| Manufacturer | HUXWRX Safety Company |
| Manufacturer Part Number | 2747 |
| Accessories | 5/8X24 762 Muzzle Brake |
| Additional Feature 1 | Includes 5/8×24 Muzzle Brake |
| Additional Feature 2 | No Barrel Length Restrictions |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Huxwrx |
| ATF Model | FLOW 762 TI |
| ATF Type | SILENCER |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| canDropship | False |
| Color | Flat Dark Earth |
| Condition | New |
| Diameter | 1.80" |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Flat Dark Earth Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| finish_color | FDE |
| frame_material | Titanium |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 6.7000 |
| Material | Titanium |
| Model | Flow |
| NFA Attachment Method | Quick Detachable |
| NFA Form 3 Caliber | 7.62mm |
| Other Features | FLOW THROUGH & TORQUE LOCK, |
| Overall Length | 6.70" |
| Product Type | Suppressor |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 1.0 |
| silencerOutsideDiameter | 1.8" |
| Subcategory | Suppressors |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |
| Weight | 1.0 |
| WEIGHT (IN OUNCES) | 11.8000 |


Reviews
There are no reviews yet.