Additional information
| UPC | 619835002037 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H002BSGB |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 16.125'' |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 8 + 1 |
| Cartridge | .22 LR |
| Finish | Black |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Black |
| Front Sight | Blade |
| Hand | Right Hand |
| Length | 35'' |
| Magazine Included | 1 x 8-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Henry Repeating Arms |
| Make/Model | Henry Repeating Arms|Survival Rifle |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Survival Rifle |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Overall Length | 35" |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Rear Sight | Peep |
| Safety | Selector Switch |
| Shipping Weight | 7.75 |
| Sights | Blade Front/Adj Peep Rear |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Plastic |
| Weight | 6.45 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Additional Feature 1 | Folding Buck Knife/Tourniquet |
| Additional Feature 2 | Mylar Blanket / Fire Starter |
| Additional Feature 3 | H20 Filter/Food Bars/Paracord |
| ATF Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| ATF Model | H002BSGB |
| ATF Type | Rifle |
| Drilled and Tapped | 0 |
| Magazine Capacity | 8+1 |
| Number of Magazines | 1 8 rd. |
| Sights Type | Fixed Sights |


Reviews
There are no reviews yet.