The Henry Lever Action is a classic Western-style lever action rifle and one of the most popular rimfire rifles on the market today. The reason for its popularity is because it shoots great, looks great and is remarkably affordable – about half the price of the competition’s rifles.
HENRY GOLDEN BOY MILITARY 22LR 20″
$1,190.33
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
HENRY GOLDEN BOY MILITARY 22LR 20″
Additional information
| UPC | 619835016423 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H004MS2 |
| Action | Lever Action |
| Additional Feature 1 | Receiver Engraving with 24K |
| Additional Feature 2 | Octagon Barrel |
| Additional Feature 3 | Engraved/Painted Stock/Forearm |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| ATF Model | H004MS2 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Octagon |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Type | Octagon |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 16 + 1 |
| Cartridge | .22 LR |
| Checkering | NO |
| Color | BI-TONE |
| Description | Engraved |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 2.15 X 6.75 X 40.30 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Blued Steel |
| Finish Style | Silver/Gray |
| Finish Type | Blued |
| Front Sight | Bead |
| Grip Material | Wood Stock American Walnut |
| Grip Type | American Walnut |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.1500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 38.5'' |
| Magazine Included | 1 x 16-Round |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Henry |
| Make/Model | Henry|Golden Boy |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Golden Boy |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Other Features | OCTAGON BARREL, |
| Overall Length | 38.5" |
| Package Height | 1.9 |
| Package Length | 40.1 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-16 |
| Rear Sight | Adjustable |
| Receiver | Engraved Nickel Plated |
| Recoil Pad | No |
| Safety | Hammer |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 7.826 |
| Sights | Semi-Buckhorn w/Diamond Insert |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | American Walnut |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Stock Type | Walnut |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | NO |
| Trigger | Standard |
| Weight | 6.75 lbs. |
| Weight (lbs) | 6.75 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 6.7500 |
| Magazine Capacity | 16 + 1 |
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.