If you happen to be a student of the Old West or an admirer of the traditional looks (and nostalgia) of time-honored case hardened colors, we’ve got your corner covered. their color cased steel-framed rifles now include a side loading gate for rapid magazine top-off while retaining the original tube magazine to unload the rifle without cycling cartridges through the action. These gorgeous-looking lever action rifles are chambered in classic .30-30 and legendary .45-70. The .30-30 features a 20″ octagon barrel, straight-wrist stock, 5-shot magazine capacity, and the .45-70 sports a 22″ octagon barrel, a pistol-grip stock, and a 4-shot magazine. One of their most appealing steel frame finishes, the colors come from a genuine case-hardening process on the frame and fore-end cap that means no two receivers will look alike. Both models feature fine checkering on the genuine American walnut stocks, an automatic in-hammer transfer bar safety, and the receivers are drilled and tapped for optional scope usage. The barrels are topped with an adjustable semi-buckhorn rear and brass bead front sight for those that prefer irons. Sling swivel studs and ventilated rubber recoil pads come standard as well.
Additional information
| UPC | 619835090102 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H009GCC |
| Action | Lever Action |
| Additional Feature 1 | Swivel Studs |
| Additional Feature 2 | Side Gate |
| Additional Feature 3 | Checkered Straight Grip |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| ATF Model | H009GCC |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Octagon |
| Barrel Length | 20" Octagon Barrel |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Type | Octagon |
| Caliber/Gauge | .30-30 WINCHESTER |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 + 1 |
| Cartridge | .30-30 Winchester |
| Checkering | Yes |
| Color | CASE HARDENED/BLUED |
| Description | Side Gate |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 2.25 X 7.15 X 42.45 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Color Case Hardened |
| Finish Style | Color Case Hardened |
| Finish Type | Blued |
| Front Sight | Adjustable |
| Grip Material | Wood Stock American Walnut |
| Grip Type | American Walnut |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.2500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 39'' |
| Magazine Type | Tubular |
| Make | Henry |
| Make/Model | Henry|Color Case Hardened Side Gate |
| Material | Steel |
| Model | Color Case Hardened Side Gate |
| Muzzle | Plain |
| Other Features | OCTAGON BARREL, |
| Overall Length | 39" |
| Package Height | 2.0 |
| Package Length | 42.5 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-12 |
| Rear Sight | Adjustable |
| Receiver | Color Case Hardened Steel |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Transfer Bar |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.0 |
| Sights | FS:Brass Bead/RS:Semi-Buckhorn |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Stock Type | Walnut |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 8.54 lbs. |
| Weight (lbs) | 8.5 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Width | 7.1500 |


Reviews
There are no reviews yet.