This saw back survival knife is a perfect addition to any tool kit, field pack or belt. Developed in close cooperation with Austrian Army Rangers, the no-nonsense GLOCK knife features a tough 6 1/2 inch carbon steel clip point blade and molded polymer hilt, tough enough to break windows or cut through the toughest tree limb, yet perfectly balanced for appropriate conditions. The one-piece polymer sheath is ideal for keeping the 3/16 inch blade protected. The set includes an integral retention system to keep your GLOCK knife secure during times of extreme activity.
GLOCK OEM FLD KNIFE DRK E W/ROOT SAW
$25.54
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
GLOCK OEM FLD KNIFE DRK E W/ROOT SAW
Additional information
| UPC | 764503007118 |
|---|---|
| Manufacturer | Glock |
| Manufacturer Part Number | KD039179 |
| Accessories | Sheath |
| Additional Feature 1 | Field Knife w/Root Saw FDE |
| Additional Feature 2 | FDE Polymer Grip & Sheath |
| Adjustable Objective | False |
| Blade Length | 6.5" |
| Blade Material | CARBON STEEL |
| Blade Type | Clip Point |
| canDropship | True |
| Closed Length | 0 |
| Color | DARK EARTH |
| Dimension | 1.95 X 4.00 X 15.15 |
| Drilled and Tapped | False |
| Edge | Plain |
| Finish | Black Anti-Corrosive Coated |
| Finish Type | Black |
| Handle Color | FLAT DARK EARTH |
| Handle Description | FDE Textured Trimond |
| Handle Material | POLYMER |
| Height | 1.9500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.1500 |
| Material | 1095 Carbon Steel |
| Model | Field Knife |
| Number of Blades | 1 |
| Open Length | 0 |
| Open Type | Fixed |
| Overall Length | 11.50" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 15.5 |
| Package Width | 4.0 |
| Product Type | Fixed Blade Knife |
| Scope Cover Included | False |
| Sheath | Polymer |
| Shipping Weight | 0.6000000000000001 |
| Size | 6.5" |
| Subcategory | Fixed Blade Knives |
| Weight | 0 |
| Width | 4 |
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.