The already legendary G43 is a single stack, 9mm Luger caliber pistol. It is ultra-concealable, accurate and a fantastic tool for all shooters regardless of one’s hand size. The grip has a built-in beaver tail design which allows the shooter to acquire a high and tight grip. The aggressive texture of the grip surface allows for comfortable and reliable operation of the pistol. The large magazine catch makes quick work of removing the six round magazine. Engineered based on the same superlative standards that GLOCK is famous for, the tiny G43 tolerates the same torture tests all its bigger brothers in the GLOCK pistol family withstand. Includes two 6-round magazines.
Additional information
| UPC | 764503913358 |
|---|---|
| Manufacturer | Glock |
| Manufacturer Part Number | UI-43502-01 |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Made in USA Not CA Compliant |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Glock Inc |
| ATF Model | 43 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.41" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Barrel Type | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Cartridge | 9mm |
| Case | Plastic |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Dimension | 2.50 X 9.30 X 10.60 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Gas Nitride |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Style | Matte Black |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Description | Polymer Frame |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Size | Sub-Compact |
| Front Sight | Fixed |
| Grip Material | Polymer |
| Grip Type | Black Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Height | 1.06 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines/Mag Loader/Case/Cleaning Kit/Gun Lock |
| Length | 10.6000 |
| Magazine Included | 2 x 6-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Glock |
| Make/Model | Glock|43 |
| Material | Polymer |
| Max Chamber Size | 6 |
| Model | 43 |
| Muzzle | Plain |
| No. of Magazines | 2 |
| Number of Magazines | 2 |
| Overall Length | 6.26" |
| Package Height | 2.48 |
| Package Length | 10.7 |
| Package Width | 9.2 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | Firing Pin/Trigger Block |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Subcompact |
| Shipping Weight | 2.8 |
| Sights | Fixed |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Sub Compact |
| Slide Description | Serrated |
| Stock Material | POLYMER |
| Stock Type | Polymer Frame / Black Polymer Grips |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Weight | 16.1900 |
| Weight (oz) | 16.1900 |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Width | 1.06" |


Reviews
There are no reviews yet.