Additional information
| UPC | 764503067792 |
|---|---|
| Manufacturer | Glock |
| Manufacturer Part Number | PV1750203 |
| Accessories | 3 Magazines |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Glock Marksman Barrel |
| Additional Feature 2 | Front Slide Serrations |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | GLOCK, INC. / GLOCK |
| ATF Model | 17V |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.49" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 17 |
| Cartridge | 9mm |
| Case | Plastic |
| Color | Black |
| Description | Front Serrations |
| Dimension | 2.60 X 9.25 X 10.65 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | DLC |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Front Sight | Fixed |
| Grip Material | Interchangeable |
| Height | 2.6000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 10.6500 |
| Magazine Included | 3 x 17-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Glock |
| Make/Model | Glock|G17V |
| Material | Polymer |
| Model | 17 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 3 |
| Overall Length | 7.95" |
| Package Height | 2.48 |
| Package Length | 10.8 |
| Package Width | 9.2 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | Glock Safe Action System |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.5 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | FIXED |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Material | POLYMER |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Weight | 22.0400 |
| Weight (oz) | 22.0400 |
| Width | 9.2500 |


Reviews
There are no reviews yet.