The XPS2 is the shortest, smallest and lightest EOTech model holographic weapon sight available without night vision. Its size and weight make it convenient for hunters and law enforcement officers to carry. It is also fast and runs on a single 123 battery. The compact, single-lithium-battery configuration leaves more rail space than ever for rear iron sights or magnifiers.
Additional information
| UPC | 672294600206 |
|---|---|
| Manufacturer | EOTech |
| Manufacturer Part Number | XPS2-0 |
| Additional Feature 1 | CR123 Batteries |
| Additional Feature 2 | 600 Hours Battery Life |
| Additional Feature 3 | 1MOA Dot and 65MOA Ring |
| Adjustable Objective | False |
| Adjustment Size | .50 MOA |
| AR-15 Accessory | Yes |
| Battery | CR123A |
| Battery Life | 1,000 hrs |
| Battery Size | CR123 |
| Brightness Settings | 20 settings |
| canDropship | True |
| Color | Black |
| Description | Rear Buttons |
| Dimension | 3.70 X 6.60 X 7.55 |
| Dot Size | 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View | 30 yds @ 4" Eye Relief |
| Field of View (100 yds) | 30 yds at 4'' eye relief |
| Finish | Matte |
| Finish Color | Black |
| Firearm Type | OPTIC |
| Height | 2.50" |
| Illuminated Reticle | True |
| Includes | Battery/Case |
| Length | 3.80" |
| Length (in) | 3.8" X 2.1" X 2.5" |
| Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Model | XPS2 |
| Mount | Picatinny |
| Mount Type | 1" WEAVER OR MIL-STD 1913 RAIL |
| Night Vision Compatible | No |
| Objective | 1.20" x 0.85" |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Optic Footprint | PICATINNY |
| Overall Length | 3.8" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 7.1 |
| Package Width | 5.0 |
| Power | 1X |
| Power Source | 1-123 LITHIUM BATTERY |
| Power Supply | (1) 123 lithium battery |
| Product Type | Holographic Sight |
| Proofs | Water/Weather Resistant |
| Reticle | 68 MOA & 1 MOA |
| Scope Cover Included | False |
| Series | XPS2 |
| Shipping Weight | 1.1 |
| Sights Type | Holographic |
| Similar Items | SCDOT |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| Subcategory | Red Dot Sights & Non-Magnified Optics |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 1.25 |
| Weight (oz) | 9 |
| Width | 2.10" |
| Windage Elevation | Adjustable |


Reviews
There are no reviews yet.