The EXPS2 offers true 2-eyes-open shooting and provides an unparalleled targeting experience. The all-purpose EXPS2 features easy-to-adjust side buttons and a quick-detach lever. It has a transversely-mounted lithium 123 battery. The increased height of the EXPS provides iron sight co-witness access in the lower third of the viewing window. Whether you’re using the sight for law enforcement or hunting, the EXPS series sights are the premier optics in the line.
Additional information
| UPC | 672294600268 |
|---|---|
| Manufacturer | EOTech |
| Manufacturer Part Number | EXPS2-2 |
| Accessories | Quick Detach Mount |
| Additional Feature 1 | CR123 Batteries |
| Additional Feature 2 | 65 MOA Ring & (2) 1MOA Dot |
| Additional Feature 3 | Side Buttons- Single QD Lever |
| Adjustable Objective | False |
| Adjustment Size | .50 MOA |
| AR-15 Accessory | Yes |
| Battery | CR123A |
| Battery Life | 1,000 hrs |
| Battery Size | CR123 |
| Brightness Settings | 20 settings |
| canDropship | True |
| Color | Black |
| Description | Side Buttons |
| Dimension | 3.60 X 6.60 X 7.50 |
| Dot Size | 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View | 30 yds @ 3" Eye Relief |
| Field of View (100 yds) | 30 yds at 4'' eye relief |
| Finish | Matte |
| Finish Color | Black |
| Firearm Type | OPTIC |
| Fit | Picatinny |
| Height | 2.90" |
| Illuminated Reticle | True |
| Includes | Battery/Case |
| Length | 3.80" |
| Length (in) | 3.8" X 2.3" X 2.9" |
| Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Model | EXPS2 |
| Mount | Picatinny/Weaver |
| Mount Type | 1" WEAVER OR MIL-STD 1913 RAIL |
| Objective | 1.20" x 0.85" |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Optic Footprint | PICATINNY |
| Other Features | SIDE BUTTONS, |
| Overall Length | 3.8" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 7.6 |
| Package Width | 6.6 |
| Power | 1X |
| Power Source | 1-123 LITHIUM BATTERY |
| Power Supply | (1) 123 lithium battery |
| Product Type | Holographic Sight |
| Proofs | Water/Weather Resistant |
| Reticle | 68 MOA Ring with 2 MOA Dots |
| Scope Cover Included | False |
| Series | EXPS2 |
| Shipping Weight | 1.1 |
| Sights Type | Holographic |
| Similar Items | SCDOT |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| Subcategory | Red Dot Sights & Non-Magnified Optics |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 11.2 oz |
| Weight (oz) | 11.2000 |
| Width | 2.30" |
| Windage Elevation | Adjustable |


Reviews
There are no reviews yet.