Finish: Black Hardcoat AnodizeCaliber: 8.6 BlackoutBarrel: 12 in, 1:3 RH, Medium, 4150 CrMoV, Black NitrideGas System: Pistol-Length w/ Superlative Adjustable Gas Block, Direct ImpingementBCG: Shot-Peened, Magnetic Particle Inspected Mil-Spec 8620 CarrierUpper: A3 Flattop Forged 7075 T-6 Aluminum, T-MarkedLower: Forged 7075 T-6 Aluminum (DB10 Carbon Lower)Handguard: 11 in M-LOK Anti-Rotation V3 S-Rail w/ Full Picatinny and QD MountsGrip: Magpul MOE K GripStock: SB Tactical SBA5 BraceMagazine: Magpul Gen M3 PMAG, 20 RoundSights: NoneMuzzle Device: Thread Protector (5/8 x 24)Trigger: Standard Mil-SpecWeight: 7.2 lbLength (Length Collapsed / Length Extended): 28.50 in / 31 in
Diamondback DB10 AR Pistol – Black | 8.6 Blackout | 12″ Barrel | 11″ M-LOK Rail | SBA5 Brace
$1,175.89
In stock
Diamondback DB10 AR Pistol – Black | 8.6 Blackout | 12″ Barrel | 11″ M-LOK Rail | SBA5 Brace
Additional information
| UPC | 810035754461 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Firearms |
| Manufacturer Part Number | DB1200W001 |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | 11" V3 M-LOK Rail |
| Additional Feature 2 | MOE K Grip |
| Additional Feature 3 | Pistol-Length Gas System |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | DIAMONDBACK FIREARMS, LLC. |
| ATF Model | DB10 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | 4150 Chrome Moly |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 12" |
| Barrel Length Range | 12" to 12.99" |
| Barrel Material | Chrome Moly Vanadium |
| Barrel Type | 4150 Chrome-Moly Vanadium |
| Caliber/Gauge | 8.6 Blackout |
| canDropship | True |
| Capacity | 20 + 1 |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black Anodized |
| Finish Type | Black |
| finish_color | Black |
| Grip Material | Collapsible / Folding Stock SB Tactical SBA5 Brace |
| Grip Type | SB Tactical SBA5 Brace |
| grips_stock | 30 |
| Hand | Right Hand |
| Handguards | 11" M-LOK |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | 7075 T6 Aluminum |
| Mount | Picatinny/QD Monuts |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Number of Magazines | 1 20 rd. Magpul P-Mag |
| Overall Length | 28.5" – 31" |
| Package Height | 3.8 |
| Package Length | 30.5 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-3" |
| Receiver | Forged 7075 T-6 Aluminum |
| Receiver Description | Forged 7075 T-6 Aluminum |
| Safety | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Series | AR Pistol Carbine Length |
| Shipping Weight | 9.05 |
| Similar Items | HGT86BO |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Description | SBA5 Brace |
| Stock Finish | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |
| Trigger | Standard Mil-Spec |
| Weight | 7.2 lbs. |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=DB1200W001 |


Reviews
There are no reviews yet.