The Primal is Dead Air’s .45 caliber Rifle Centric yet multi-purpose silencer. Although it is optimized for rifle calibers like .458 Socom, 45-70″ 450 Bushmaster, etc. it can accept Dead Air’s SD500 booster assembly making it usable as a handgun silencer, making it the most versatile model in Dead Air’s line-up. It can use direct thread, KeyMo, Xeno, 3-lug, or SD500 (Nielson Device) and it can eat anything from high pressure magnum calibers like .338 Lapua, all the way down to your light duty pistol calibers. Think of it like a crescent wrench. If you could only have one wrench in your whole toolbox, this is it. So, whether you are looking for a great solution for your .458 or 45-70″ or just needing a do-all option while you start filling your toolbox with more dedicated models, the Primal has you covered.
DEAD AIR PRIMAL SPRSR 458CAL BLK
$769.00
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
DEAD AIR PRIMAL SPRSR 458CAL BLK
Additional information
| UPC | 810128160148 |
|---|---|
| Manufacturer | Dead Air Silencers |
| Manufacturer Part Number | PRIMAL |
| Accessories | 5/8X24 HUB Mount |
| Caliber/Gauge | .458 Caliber |
| Cartridge | .46 Caliber |
| Color | Black |
| Diameter | 1.618" |
| Diameter (in) | 1.618 |
| Finish | Cerakote |
| Finish Color | Cerakote |
| Length | 7.9'' |
| Material | 17-4PH Stainless Steel |
| Model | Primal |
| Other Features | CALIBERS: UP TO .338 LAPUA |
| Overall Length | 7.90" |
| Product Type | Suppressor |
| Shipping Weight | 1.9 |
| Size | 7.9" |
| Style | Direct Thread |
| Subcategory | Suppressors |
| Thread Pattern | 5/8-24 |
| Threads | 5/8-24 |
| Weight | 16.4oz |
| WEIGHT (IN OUNCES) | 16.4000 |
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.