The next chapter of the venerable Nomad Ti is here – the Nomad Ti XC. XC designates Cross-Country, a term they gave the silencer lineup that lets you go further thanks to its minimal they ight, while seamlessly integrating into all of your hunts and adventures. You already know the jaw-dropping performance of the Nomad, but with the application of additive manufacturing technologies, they’re advancing the patented Nomad baffle technology to new levels. Their Nomad XC series now features an enhanced two-stage coaxial baffle system with pressure-harnessing structures that regulate both low-pressure and high-pressure rounds. They’ve squeezing even more strength per ounce out of the Nomad Ti XC while providing even better sound performance and precision, no matter what you are shooting. Hunters and precision shooters already have enough on their minds to take, or even get the right shot. The extreme lightweight and phenomenal sound suppression make the Nomad Ti XC the ideal choice when covering distance and speed are part of the game.
Additional information
| UPC | 810128162302 |
|---|---|
| Manufacturer | Dead Air Silencers |
| Manufacturer Part Number | NOMADTIXCDTFDE |
| Accessories | 5/8X24 HUB Mount |
| Additional Feature 1 | 5/8×24 Direct Thread HUB Mount |
| Additional Feature 2 | .300 Norma Mag Rated |
| Additional Feature 3 | Compatible with KeyMo Mounts |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | DEAD AIR |
| ATF Model | NOMAD-Ti XC |
| ATF Type | SILENCER |
| Caliber/Gauge | .30 Caliber |
| canDropship | False |
| Cartridge | 7.62 x 51 NATO |
| Color | Flat Dark Earth |
| Diameter | 1.76" |
| Diameter (in) | 1.735 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Cerakote |
| Finish Color | Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Full Auto Rated | No |
| Height | 2.8 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 10 |
| Material | Titanium |
| Model | Nomad-TI XC |
| NFA Attachment Method | Direct Thread |
| NFA Form 3 Caliber | .30Cal |
| Other Features | CALIBERS: UP TO .300RUM |
| Overall Length | 6.7" |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 10.0 |
| Package Width | 3.8 |
| Product Type | Suppressor |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 1.0 |
| silencerOutsideDiameter | 1.735" |
| Size | 6.74" |
| Style | Direct Thread |
| Subcategory | Suppressors |
| Thread Pattern | .578"x28 |
| Threads | 5/8-24 |
| Weight | 9.6oz |
| WEIGHT (IN OUNCES) | 9.6000 |
| Width | 3.8 |


Reviews
There are no reviews yet.