Introducing the CT5P Patrol Silencer, Dead Air’s first patrol-specific, gas-regulated, ultra-lightweight, low-backpressure, compact-Triskelion-baffled 5.56 NATO silencer. Engineered to meet the precise demands of law enforcement officers using semi-automatic duty rifles. It’s designed to minimize hearing-loss risk, reduce muzzle concussion in confined environments, and enhance officer survivability.
Additional information
| UPC | 810128163873 |
|---|---|
| Manufacturer | Dead Air Silencers |
| Manufacturer Part Number | CT5PXNBLK |
| Accessories | Xeno Mount |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Color | Black |
| Description | 1/2X28 |
| Diameter | 1.60" |
| Finish | Cerakote |
| Material | Haynes 282 |
| Model | CT5P Patrol |
| Product Type | Suppressor |
| Shipping Weight | 1.8 |
| Size | 6.55" |
| Subcategory | Suppressors |
| Weight | 14.3oz |


Reviews
There are no reviews yet.