The Daniel Defense M4A1 features the M4A1 RIS II, which has been in use by US Special Operations Command (SOCOM) for the SOPMOD II Weapons System since 2005. The M4A1 features a 14.5″ Cold Hammer Forged M4 Profile barrel with a permanently attached Daniel Defense Flash Suppressor.
DD M4A1 556NATO 14.5PB BROWN 32RD
$2,505.00
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
DD M4A1 556NATO 14.5PB BROWN 32RD
Additional information
| UPC | 815604015738 |
|---|---|
| Manufacturer | Daniel Defense |
| Manufacturer Part Number | 02-088-15126-011 |
| Accessories | 1-32 Round Daniel Defense Magazine |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | 3 Santoprene LP Rail Ladders |
| Additional Feature 2 | Handguard: DD M4A1 RISII |
| Additional Feature 3 | Permanent Attached Flashider |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | DANIEL DEFENSE |
| ATF Model | DDM4 |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | Chrome Lined Steel |
| Barrel Finish | Black Phosphate |
| Barrel Length | 14.5" Pinned (16" OAL) |
| Barrel Length Range | 14" to 14.99" |
| Barrel Type | Hammer Forged |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 32 |
| Cartridge | .223 REM/5.56 NATO |
| Case | DD Full-Latch Impact Plastic |
| Checkering | NO |
| Color | Brown |
| Country of Origin | US |
| Description | Carbine |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 4.00 X 11.00 X 42.75 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte |
| Finish Color | Flat Dark Earth |
| Finish Style | Brown |
| Finish Type | COLORED |
| Grip Material | Daniel Defense Grip |
| Grip Type | DD Soft Touch Overmolded |
| Hand | Right Hand |
| Height | 4 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Hard Plastic Case |
| Length | 34.75 |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Model | M4A1 |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Number of Magazines | 1 32 rd. |
| Other Features | CARBINE LENGTH GAS SYSTEM, |
| Overall Length | 31.50"- 34.75" |
| Package Height | 13.0 |
| Package Length | 48.0 |
| Package Width | 4.0 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Recoil Pad | No |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Series | M4A1 |
| Shipping Weight | 13.0 |
| Sights | No |
| Similar Items | RIT223 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Color | BI-TONE |
| Stock Description | 6 Position w/SoftTouch Overmolding |
| Stock Finish | Mil-Spec Brown |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Daniel Defense Stock |
| Subcategory | Modern Sporting Rifles |
| Swivel Studs | NO |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |
| Trigger | Standard |
| Twist Rate | 1-7 |
| Weight | 6.12 |
| Weight (lbs) | 6.12 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 11 |
| Magazine Capacity | 32+1 |
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.