Based on the select-fire Bren 2″ this handy firearm operates via a short-stroke gas piston system with a return spring contained within the action itself. A true lightweight, the Bren 2 has an aluminum upper and a lower made of carbon fiber composite. The Ms designation means that it employs a modular forend that can be swapped to different lengths or styles based on user preference/need. Its non-reciprocating charging handle stays stowed in the forward position until it is needed and is swappable from side to side. An AR-style bolt catch/release system is mirrored on both sides of the firearm, as well as a catch/release nestled into the front of the trigger guard. The magazine release and safety are also ambidextrous.
Additional information
| UPC | 806703914602 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 91460 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Piston Driven/Adj Gas Block |
| Additional Feature 2 | Ambidextrous Controls |
| Additional Feature 3 | Rear Plate Accepts AR Tubes |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| ATF Manufacturer | CZ / CZ-USA |
| ATF Model | BREN 2Ms |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Hammer Forged |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 9.0500 |
| Barrel Length Range | 14" to 14.99" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 30 |
| Cartridge | 7.62 x 39 mm |
| Color | Black |
| Country of Origin | CZ |
| Dimension | 4.05 X 12.05 X 38.10 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black |
| Finish Color | Black |
| Finish Type | Black |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Material | Carbon Fiber-reinforced Polymer |
| Front Sight | Folding |
| Grip Material | Polymer |
| Grip Type | Black Stippled |
| Hand | Right Hand |
| Height | 4 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 20.7'' |
| Magazine Included | 2 x 30-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | CZ |
| Make/Model | CZ|Bren 2 Ms |
| Material | Aluminum |
| Model | Bren 2 |
| Muzzle | Flash Hider |
| Number of Magazines | 1 |
| Overall Length | 20.70" |
| Package Height | 4.0 |
| Package Length | 38.5 |
| Package Width | 12.0 |
| Product Type | AR Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-9 |
| Rear Sight | Folding |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 11.58 |
| Sights | Adjustable Folding Front & Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Similar Items | HGT762 |
| Size | Full Size |
| Special | Threaded Barrel |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Material | POLYMER |
| Stock Type | Polymer Frame / Black Stippled Grips |
| Subcategory | Other Handguns |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Weight | 5.46 lbs |
| Weight (oz) | 87.3600 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Width | 10 |


Reviews
There are no reviews yet.