Built on the enhanced soft-recoiling CZ 712 G3 shotgun, the 720 G3 shotgun smokes clays and tumbles game birds better than autoloaders twice its cost. With a classic sleek look, reduced frame size, and performance driven features, shooters will be able to enjoy versatility and soft shooting nature of the 720 G3 no matter the shooting situation.
CZ 720 G3 RDCD LNGTH 3″ 20GA 24″ 4RD
$612.00
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
CZ 720 G3 RDCD LNGTH 3″ 20GA 24″ 4RD
Additional information
| UPC | 806703063171 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 06317 |
| Accessories | 5 Choke Tubes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3" |
| Choke Type | Active-Choke |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Color | Black |
| Finish | Matte |
| Hand | Right Hand |
| Model | 720 |
| Safety | Crossbolt |
| Sights | Bead |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Type | Walnut |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Weight | 6.10 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Checkering | Yes |
| Finish Type | COLORED |
| Front Sight | Bead |
| Includes CYL Tube | Yes |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | Yes |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Light Modified | No |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Magazine Type | Tubular |
| Make | CZ |
| Make/Model | CZ|720 G3 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Muzzle | Choke Tubes |
| Other Features | CHROME LINED BARREL, |
| Overall Length | 43.7500 |
| Recoil Pad | Yes |
| Shipping Weight | 15.2 |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Material | WALNUT |
| Swivel Studs | NO |
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.