This compact fixed blade neck knife with tough handles has been given a throwback cleaver blade that sparks campfire conversation. Equally at home in the camp kitchen or the garage.
Additional information
| UPC | 794023238303 |
|---|---|
| Manufacturer | Columbia River |
| Manufacturer Part Number | 2383 |
| Accessories | Sheath |
| Blade Length | 2" |
| Blade Material | 5Cr15MoV SS |
| Blade Type | Cleaver |
| Closed Length | 0 |
| Color | Silver |
| Description | Cleaver |
| Dimension | 1.35 X 2.30 X 6.75 |
| Edge | Plain |
| Finish | Bead Blasted |
| Handle Color | Green |
| Handle Description | Green Contoured |
| Handle Material | STAINLESS STEEL |
| Height | 1.3500 |
| Length | 6.7500 |
| Material | 5Cr15MoV |
| Model | Minimalist |
| Number of Blades | 1 |
| Open Length | 5.0600 |
| Other Features | BEAD BLAST BLADE FINISH, |
| Overall Length | 5.06" |
| Product Type | Fixed Blade Knife |
| Sheath | Plastic |
| Size | 2.13" |
| Subcategory | Fixed Blade Knives |
| Weight | 1.70 oz |
| Width | 2.3000 |


Reviews
There are no reviews yet.