Perfect for building your custom AR15 upper group. Comes with properly installed M4 barrel extension. All barrel sub-assemblies are properly headspaced. ALL NFA RULES APPLY
CMMG BBL 300BLK 8″ 4140CM SBN
$178.38
In stock
Free Shipping Over $250
- Easy, Hassle-Free Returns
- Guaranteed Secure Checkout
CMMG BBL 300BLK 8″ 4140CM SBN
Additional information
| UPC | 815835016283 |
|---|---|
| Manufacturer | CMMG |
| Manufacturer Part Number | 30D810A |
| Barrel Features | Medium Taper Profile |
| Barrel Length | 8" |
| Barrel Type | Pistol Length |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Color | Black |
| Description | 4140CM |
| Finish | Nitride |
| Fit | AR Rifles |
| Length | 8" |
| Model | Barrel Sub-Assembly |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Subcategory | Barrels |
| Weight | 1.1 |
Be the first to review “CMMG BBL 300BLK 8″ 4140CM SBN”
SKU: CMMG30D810A
Category: AR Barrels


Reviews
There are no reviews yet.