High quality components and precise manufacturing make Citadel firearms ideal for both new shooters and experienced gun owners. The durability, reliability and excellent build quality will ensure years of service you can count on.
Additional information
| UPC | 682146831993 |
|---|---|
| Manufacturer | Citadel |
| Manufacturer Part Number | CBOSS2512-TG |
| Action | Semi-Auto |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Francolin Arms / Legacy Sports |
| ATF Model | BOSS-25 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 18.75" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | NO |
| Choke Type | 5 (C, IC, M, IM, F) |
| Chokes Included | 5 |
| Color | Gray |
| Dimension | 3.35 X 10.55 X 41.55 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Synthetic Stock Tungsten Synthetic |
| Grip Type | Tungsten Synthetic |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.3500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes CYL Tube | No |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 41.5500 |
| Light Modified | No |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | BOSS-25 |
| Montecarlo | No |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Number of Magazines | 2 5 Rd. |
| Other Features | COMES WITH 5 CHOKES |
| Overall Length | 37.75" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 41.1 |
| Package Width | 10.4 |
| Product Type | Shotgun |
| Recoil Pad | No |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.9 |
| Sights | Adjustable Folding Front & Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| Stock Color | GREY |
| Stock Description | Adj Comb |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 10.7 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Width | 10.5500 |


Reviews
There are no reviews yet.