Constructed of tough aircraft-grade aluminum and steel, The Boxer offers rugged reliability and comfort. This 6-shot .38 Special features a 2.2″ barrel, a fiber optic front sight and traditional spurred hammer.
Additional information
| UPC | 678958536201 |
|---|---|
| Manufacturer | Charter Arms |
| Manufacturer Part Number | 53620-CHT |
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 2.2" |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Caliber/Gauge | .38 SPECIAL |
| Capacity | 6 |
| Cylinder Finish | Stainless |
| Finish Color | Anodized Finish |
| Firearm Type | Revolver |
| Frame Description | Anodized Aluminum |
| Frame Finish | Anodized |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Frame Size | Large |
| Grip Material | Black Finger Groove Rubber |
| Hammer Style | Exposed |
| Max Capacity | 6 |
| Product Type | Double Action Only |
| Safety | Hammer |
| Shipping Weight | 2.0 |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Similar Items | HG382 |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 16 oz |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Color | Silver |
| Finish | Anodized |
| Material | Aluminum |
| Model | The Boxer |
| Subcategory | Revolvers |


Reviews
There are no reviews yet.