The VSKA rifle features an all new bolt carrier, front trunnion, and feed ramp machined from S7 tool steel and specially heat treated for maximum durability. S7″ often referred to as a Shock-Resisting Tool Steel, is commonly used for tools like chisels and jackhammer tips as it has maximum shock resistance and high compression strength, while retaining toughness. The front trunnion and bolt are machined from billet and exceeded the durability goals for the project. Additionally, the VSKA features a carburized 4140 steel bolt, a chrome-moly 4150 barrel, a folding stock, and sports the RAK-1 Enhanced Trigger Group for an impressive trigger pull.
CENT ARMS VSKA 762X39 16″ 30RD RED
$843.54
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
CENT ARMS VSKA 762X39 16″ 30RD RED
Additional information
| UPC | 787450721784 |
|---|---|
| Manufacturer | Century Arms |
| Manufacturer Part Number | RI4335-N |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Barrel Description | Chrome Moly Steel |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.5" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Type | 4150 Chrome-Moly |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Checkering | NO |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 4.15 X 9.75 X 39.20 |
| Finish | Matte Black |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Black Phosphate |
| finish_color | Red |
| Firearm Type | Rifle |
| Grip Material | Black Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Handguards | Red Wood |
| Hinged Floorplate | No |
| Material | Steel |
| Max Capacity | 30 |
| Model | VSKA |
| Muzzle | Chevron Muzzle Brake |
| Number of Magazines | 1 30 Rd. |
| Overall Length | 37.25" |
| Product Type | AK |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Recoil Pad | No |
| Safety | Yes |
| Shipping Weight | 9.575 |
| Sights | Adjustable |
| Similar Items | RIT762 |
| Stock Color | RED |
| Stock Finish | Redwood |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | Wood |
| Subcategory | AK Style Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | RAK-1 |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 7.80 lbs |
| Weight (lbs) | 7.8 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Additional Feature 1 | Chevron Compensator |
| Additional Feature 2 | US Palm Pistol Grip |
| Additional Feature 3 | Milled Trunnion |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Century Arms |
| ATF Model | VSKA |
| ATF Type | Rifle |
| canDropship | True |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | False |
| Grip Type | Russian Red Maple Furniture |
| Height | 9 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 34.3 |
| NFA Thread Pattern | 14x1mm LH |
| Other Features | 100% AMERICAN MADE |
| Package Height | 12.0 |
| Package Length | 36.0 |
| Package Width | 4.0 |
| Scope Cover Included | False |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Special | Threaded Barrel |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Width | 3 |
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.