TP9 SF Elite is the medium-sized model of the TP Series, having a magazine capacity of 15 rounds. The model is titled ‘Elite’ due to its ambidextrous slide stop, brand new designed trigger safety mechanism, Warren type fiber optic sights, and closed striker cover mechanism, as well as its shortened grip size. Its frame design is modified, compared to the previous TP series models, in order to ensure a comfortable experience.
CANIK TP9SF ELITE 9MM 4.19 15RD TUNG
$400.64
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
CANIK TP9SF ELITE 9MM 4.19 15RD TUNG
Additional information
| UPC | 787450524842 |
|---|---|
| Manufacturer | CANIK |
| Manufacturer Part Number | HG4869T-N |
| Accessories | 2 Magazines, Holster |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Match Grade |
| Barrel Length | 4.19" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Type | Match Grade |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Color | Black, Tungsten |
| Dimension | 3.05 X 8.55 X 11.55 |
| Finish | Black |
| Finish Color | Tungsten |
| Finish Style | Tungsten Gray Cerakote |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Grip Material | Black Interchangeable Backstrap |
| Hand | Right Hand |
| Material | Polymer |
| Model | TP9SF |
| Number of Magazines | 2 / 15 rd. |
| Overall Length | 7.28" |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Series | Elite |
| Shipping Weight | 4.77 |
| Sights | Warren Tactical |
| Sights Type | FIBER OPTIC |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Tungsten Gray Cerakote Steel |
| Stock Type | Black Polymer |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 1.77 lbs |
| Weight (oz) | 27.8000 |
| Additional Feature 1 | Warren Tactical Sights |
| Additional Feature 2 | Front and Rear Slide Serations |
| Additional Feature 3 | Match Grade Barrel |
| Adjustable Objective | No |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | CANIK / Century Arms Inc. |
| ATF Model | TP9 SF Elite |
| ATF Type | Pistol |
| Country of Origin | TR |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish Type | Applied Finish |
| Height | 3.0500 |
| Illuminated Reticle | No |
| Length | 11.5500 |
| Other Features | INTERCHANGEABLE GRIP |
| Package Height | 8.0 |
| Package Length | 11.0 |
| Package Width | 3.0 |
| Scope Cover Included | No |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Width | 8.5500 |
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.