The Canik Rival-S is taking steel framed pistols to the next level! With a proven design in the award winning Canik SFx Rival and the weight needed to manage even more recoil, this platform is truly ready to beat even the fiercest of competitor.Forged for superiority! Includes: MeCanik MO2 Optic (2) 18 Round Magazines (2) Aluminum Magazine Base Plates Magazine Loader Canik Punch & Tool Kit Cleaning Kit (5) Optic Plates Additional Fiber Optic (3) Grip Back Straps Gun Lock & Manual SPECIFICATIONS: WEIGHT – 2.67 lbs CAPACITY – 18+1 rounds CARTRIDGE – 9mm Luger MAGAZINE INCLUDED – 2 x 18 Round Magazines OVERALL LENGTH – 8.09” BARREL LENGTH – 5” HEIGHT – 5.75” WIDTH – 1.41”
CANIK SFx RIVAL-S Pistol – Chrome | 9mm | 5″ Barrel | 2 – 18rd Mag | MeCanik MO2 Optic | Steel Frame
$1,039.99
In stock
CANIK SFx RIVAL-S Pistol – Chrome | 9mm | 5″ Barrel | 2 – 18rd Mag | MeCanik MO2 Optic | Steel Frame
Additional information
| UPC | 787450850705 |
|---|---|
| Manufacturer | CANIK |
| Manufacturer Part Number | HG7607C-N |
| Accessories | MeCanik Optic |
| Action | Striker Fired |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Optics Plates Included |
| Additional Feature 2 | Flared Mag-Well |
| Additional Feature 3 | Flat Faced Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | CANIK / CENTURY ARMS INC |
| ATF Model | SFX RIVAL-S |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 5" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 18 + 1 |
| Cartridge | 9mm |
| Case | Water Resistant Hard Case |
| Color | Silver |
| Condition | New |
| Country of Origin | TR |
| Description | Optic Ready |
| Drilled and Tapped | False |
| Features | MeCanik MO2 Optic |
| Finish | CHROME |
| Finish Style | Chrome |
| Finish Type | Applied Finish |
| finish_color | Chrome |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Description | Steel Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Chrome w/Black Controls |
| Frame Material | STEEL |
| Frame Size | Full Size |
| Front Sight | Fiber Optic |
| Grip Material | Steel Frame Removable Grips Steel Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| grips_stock | 32 |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 7 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines/Finger Extension Base Plate/Grip Backstraps/Holster/Mag Loader/Punch & Tool Kit/Storage |
| Length | 8.3 |
| Magazine Included | 2 x 18-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Canik |
| Make/Model | Canik|SFx Rival-S |
| Material | Steel |
| Model | SFX Rival-S |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 2 18rd. |
| Overall Length | 8.1" |
| Package Height | 6.0 |
| Package Length | 13.7 |
| Package Width | 12.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Rival-S |
| Shipping Weight | 8.55 |
| Sights | FS: Fiber Optic|RS: Adj. Targ. |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Optic Ready/Ported/Serrated |
| Stock Material | Alloy Steel |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Trigger | Flat |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 2.67 lbs. |
| Width | 1 |


Reviews
There are no reviews yet.