Bulldog has been the industry leader for decades in developing innovative carrying and storage solutions for all types of weapons. With a variety of cases to fit your specific needs, each Bulldog product is constructed from the finest hand selected materials.
Additional information
| UPC | 672352244212 |
|---|---|
| Manufacturer | Bulldog Cases |
| Manufacturer Part Number | BD421 |
| Airline Approved | No |
| AR-15 Accessory | Yes |
| Color | Black |
| Crushproof | No |
| Dimension | 3.60 X 13.75 X 42.50 |
| Finish | Textured |
| Floatable | Yes |
| For Scoped Firearm | Yes |
| Guns Held | Tactical Rifle |
| Hardware | Full Length Zipper |
| Height | 3.6000 |
| Length | 40" |
| Material | Nylon |
| Model | Magnum |
| Other Features | 2 1/4" TOTAL SOFT PADDING |
| Padding | 2.25" |
| Pressurized | No |
| Product Type | Rifle Case |
| Proofs | Water Resistant |
| Shipping Weight | 2.1 |
| Size | 40" |
| Subcategory | Rifle Cases |
| Weight | 2.0 |
| Width | 13.7500 |


Reviews
There are no reviews yet.