Additional information
| UPC | 754908232109 |
|---|---|
| Manufacturer | Rossi |
| Manufacturer Part Number | 920442013-GLD |
| Action | Lever Action |
| action_type | Lever Action |
| Application | Field |
| Barrel Description | 20" Round |
| Barrel Finish | Polished Black |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| Capacity | 10 |
| Condition | New |
| Finish | Polished Black |
| Finish Color | Blued |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Polished Black |
| finish_color | Black |
| Firearm Type | Rifle |
| Hand | Right Hand |
| Material | Steel |
| Overall Length | 37" |
| Product Type | Rifle |
| Safety | Yes |
| Series | Gold |
| Sights | Buckhorn Front & Rear |
| Similar Items | RI44 |
| Size | Full Size |
| Stock Finish | Brazilian Hardwood |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 5.60 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Additional Feature 1 | Round Barrel |
| Additional Feature 2 | Gold Accents |
| ATF Manufacturer | CBC/Braztech International |
| ATF Model | R92 |
| ATF Type | Rifle |
| Drilled and Tapped | 0 |
| Magazine Capacity | 10 + 1 |
| Model | Model 92 Gold |
| Sights Type | Adjustable Sights |


Reviews
There are no reviews yet.