Additional information
| UPC | 754908323104 |
|---|---|
| Manufacturer | Rossi |
| Manufacturer Part Number | SSPB9-BKKIT |
| Action | Break Action |
| action_type | SA |
| Additional Feature 1 | Aluminum Picatinny Rail |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | CBC / Braztech International |
| ATF Model | BRAWLER |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 9" |
| Barrel Length Range | 9" to 9.99" |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | .410GA |
| canDropship | True |
| Capacity | 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Condition | New |
| Country of Origin | BR |
| Dimension | 4.55 X 8.35 X 16.35 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Finish Type | Black |
| finish_color | Black |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | STEEL |
| Grip Material | Black Textured Rubber |
| Grip Type | Synthetic |
| grips_stock | 798 |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 4.5500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Holster |
| Length | 16.3500 |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Number of Magazines | 0 |
| Other Features | FIXED FRONT SIGHT |
| Overall Length | 14" |
| Package Height | 4.2 |
| Package Length | 16.0 |
| Package Width | 8.2 |
| Product Type | Specialty Handgun |
| Receiver | Tuffy Receiver |
| Receiver Description | Tuffy Receiver |
| Safety | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 4.35 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG410 |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 0 |
| Weight (oz) | 0 |
| Width | 1.6 |
| Accessories | Holster |
| Cartridge | .45 Long Colt |
| Color | Black |
| Make | Rossi |
| Make/Model | Rossi|Brawler |
| Material | Steel |
| Model | Brawler |
| Size | Large Frame |
| Stock Material | POLYMER |
| Subcategory | Other Handguns |


Reviews
There are no reviews yet.