Additional information
| UPC | 023614744061 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 011735304 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Invector-Plus Flush Chokes |
| Additional Feature 2 | Inflex Technology Recoil Pad |
| Additional Feature 3 | Power Drive Gas System |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | BrowningViana/BrowningArmsComp |
| ATF Model | Maxus |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Length | 28 |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | NO |
| Choke Type | (3) F, M, IC |
| Color | BLUED |
| Dimension | 3.70 X 11.50 X 39.10 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock Satin Turkish Walnut |
| Grip Type | Satin Turkish Walnut |
| Height | 3.7000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 39 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Other Features | WOOD STOCK, |
| Overall Length | 49 3/8" |
| Package Height | 4.0 |
| Package Length | 39.0 |
| Package Width | 11.5 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Matte Blued Anodized Finish |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 13.65 |
| Sights | Fiber-Optic FS/ Ivory Mid-Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Material | WALNUT |
| Stock Type | FIELD |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 13.65 |
| Width | 11.5 |
| Finish Style | Matte Blued |
| Magazine Capacity | 4 |
| Model | Maxus II Hunter |


Reviews
There are no reviews yet.