Browning Buck Mark rimfire pistols lead the industry in quality, reliability, accuracy and variety. Every Buck Mark starts out as a solid piece of aircraft-grade 7075 aluminum alloy, and then is CNC machined to exacting tolerances. The crisp single-action trigger, hand reamed chamber, target crowned barrel and finely adjustable target sights mean the Buck Mark comes ready for fun straight from the box.
Additional information
| UPC | 023614068211 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 051462490 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Fluted Barrel |
| Additional Feature 2 | Fiber-Optic Front Sight |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Browning Arms Company |
| ATF Model | Buck Mark |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 7.25" |
| Barrel Length Range | 7.00" to 7.99" |
| Barrel Type | Fluted |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 10 |
| Case | Plastic |
| Case Type | ABS |
| Color | Gray |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Gray |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Finish | Matte Gray |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Grip Material | URX |
| Grip Type | Black Ultragrip RX |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.5 |
| Material | Aluminum |
| Model | Buck Mark |
| Number of Magazines | 1 10 Round |
| Overall Length | 11.3" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 15.5 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Pistol |
| Safety | Manual Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.85 |
| Sights | Fiber Optic |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 1.88 |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Width | 8 |
| Finish Style | Matte Gray |
| Magazine Capacity | 10 + 1 |


Reviews
There are no reviews yet.