Hunters in the market for a reliable bolt-action rifle that keeps value in the crosshairs have come to the right place. The AB3 bolt-action rifle is more than the sum of its parts. It has proven Browning accuracy, design, looks, and the level of performance you are accustomed to from a product that wears the Buckmark logo. This AB3 is a level up from the standard versions with an OD Green composite stock and the protection of a Tungsten Cerakote(R) finish on the barreled action. The barrel is threaded M13x.075 for the included radial muzzle brake or an optional Browning Recoil Hawg Sporter can be added for even greater felt recoil reduction (thread protector included). A larger hex-shaped bolt knob is also standard.
Additional information
| UPC | 023614864271 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 035842218 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Detachable Box Magazine |
| Additional Feature 2 | Inflex Recoil Pad |
| Additional Feature 3 | Sling Swivel Studs Installed |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Miroku / Browning Arms Company |
| ATF Model | A-Bolt |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Threaded Sporter |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Checkering | Yes |
| Color | Tungsten |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.60 X 7.40 X 49.65 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Synthetic Stock OD Synthetic |
| Grip Type | OD Synthetic |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.6000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 49.6500 |
| Material | Steel |
| Model | AB3 |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| NFA Thread Pattern | 13x.75mm |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Other Features | TUNGSTEN CERAKOTE FINISH, |
| Overall Length | 42" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 50.0 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Receiver | Matte Blue |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Tang |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | No |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Color | GREEN |
| Stock Description | Fixed w/Textured Grip Panels |
| Stock Finish Group | Green |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Composite |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 6 lbs. 9 oz. |
| Weight (lbs) | 6.66 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 7.4000 |



Reviews
There are no reviews yet.