Bond Arms is proud to introduce the newest member of the Bond family…the Rawhide! The Rawhide belongs to the Rough Series of hand cannons as it sports the exclusive Rough & Tumble finish coupled with standard-sized Rosewood grips and a Cowboys style frame (meaning it has no trigger guard). Of course, just like the rest of Bond Arms hand cannons, you can expect the same attention to quality as the rest of the Bond Arms lines with the rebounding hammer, stainless steel frame and barrel, and the same quality parts as the more expensive Satin polish firearms. Presently available in .357/.38 with a 2.5″ barrel, the Rawhide continues to take the Rough Series forward.
Additional information
| UPC | 855959003233 |
|---|---|
| Manufacturer | Bond Arms |
| Manufacturer Part Number | BARHR-357/38 |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Retracting Firing Pins |
| Additional Feature 2 | Interchangeable Barrels |
| Additional Feature 3 | Rebounding Hammer |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Bond Arms |
| ATF Model | RAWHIDE |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 2.5" |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Caliber/Gauge | .357 MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 2 |
| Color | Silver |
| Description | With Trigger Guard |
| Dimension | 2.05 X 5.25 X 8.70 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Bead-Blasted Matte Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Material | STAINLESS STEEL |
| Grip Material | Steel Frame Rubber Grips Steel Frame |
| Grip Type | Other |
| Height | 2.0500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 8.7000 |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Rawhide |
| Number of Magazines | 0 |
| Overall Length | 4.5" |
| Package Height | 2.2 |
| Package Length | 8.7 |
| Package Width | 5.3 |
| Product Type | Specialty Handgun |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 1.5 |
| Sights | Front Blade/Fixed Rear |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Subcategory | Other Handguns |
| Weight | 1.5 |
| Weight (oz) | 19 |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Width | 5.2500 |


Reviews
There are no reviews yet.