Although there are many rifles on the market today, Bergara wanted to focus on one thing: quality. Bergara’s B-14 rifles were inspired by the desire to bring the quality that Bergara was known for in the custom rifle world to production rifles made for all hunters. In the B-14 rifle, you will find a level of craftsmanship that surpasses all of the other production hunting rifles on the market. The B-14 HMR rifle features their integrated mini-chassis molded into the stock to give the rifle repeatable bedding and accuracy. It also supports a fully free- floated barrel to achieve optimal precision. The Bergara Hunting and Match rifles are built to offer a rifle for both hunters and competition shooters that can perform incredibly in either situation. The stock features an adjustable cheekpiece and length of pull spacers. Built in Spain at Bergara’s highly automated and efficient barrel factory, this rifle delivers a level of quality and performance that is unmatched in its price range. The world-renowned Bergara barrel on this long-range precision rifle is complemented by their super-smooth B-14 Action, which is a two-lug system with a sliding plate extractor and a coned bolt nose and breech to ensure smooth feeding and extraction of the cartridge. It’s also outfitted with a Bergara curved trigger they designed to guarantee a crisp, clean pull every time you fire the rifle. The trigger comes set at about three pounds. It has been factory drilled and tapped to fit Remington 700 style rings and bases. The (#6) Bergara 4140 CrMo steel barrel has a Graphite Black Cerakoted finish. The muzzle is threaded 5/8-24″ and includes a thread protector. A 5-round AICS detachable magazine is standard with their HMR rifle. QD flush cups are included in the stock to allow for easy attachment and detachment of slings.
Additional information
| UPC | 043125015788 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | B14S507C |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Adjustable Trigger |
| Additional Feature 2 | No. 4 Barrel |
| Additional Feature 3 | Hinged Floor Plate |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | DIKAR / BPI |
| ATF Model | B-14 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | #5 Contour Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | 7mm-08 REMINGTON |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Checkering | Yes |
| Color | Black |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.05 X 7.95 X 50.25 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | BLACK CERAKOTE |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Synthetic Stock Black SoftTouch Synthetic |
| Grip Type | Black SoftTouch Synthetic |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3 |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 50 |
| Material | Steel |
| Model | B-14 Series |
| Muzzle | Threaded |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Overall Length | 41.5" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 50.0 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9.5" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.5 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Color | MULTI-COLOR |
| Stock Description | Fixed w/SoftTouch |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | American Style Synthetic w/ Soft Touch Finish |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Curved |
| Weight | 9.5 |
| Weight (lbs) | 7.9 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 7.9500 |
| Magazine Capacity | 4 + 1 |
| Thread Pattern | 5/8×24 |


Reviews
There are no reviews yet.