Bergara’s B-14 rifles were inspired by the desire to bring the quality that Bergara was known for in the custom rifle world to production rifles made for all hunters. In the B-14 rifle, you will find a level of craftsmanship that surpasses all of the other production hunting rifles on the market. The entire B-14 Series brings Bergara Barrel accuracy to a line of hunting rifles that is affordable to serious big-game hunters. Built in Spain at Bergara’s highly automated and efficient barrel factory, this rifle delivers a level of quality and performance that is unmatched in its price range.
Additional information
| UPC | 043125015917 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | B14S503C |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Adjustable Trigger |
| Additional Feature 2 | No. 5 Barrel |
| Additional Feature 3 | Hinged Floor Plate |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | DIKAR / BPI |
| ATF Model | B-14 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | #5 Contour Threaded |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .243 WINCHESTER |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Checkering | Yes |
| Color | Black |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.00 X 7.95 X 50.35 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | BLACK CERAKOTE |
| Finish Color | Cerakote |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Applied Finish |
| Firearm Type | Rifle |
| Grip Material | Synthetic Stock Black SoftTouch Synthetic |
| Grip Type | Black SoftTouch Synthetic |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3 |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 50 |
| Material | Steel |
| Model | B-14 Series |
| Muzzle | Threaded |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Overall Length | 41.5" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 50.4 |
| Package Width | 7.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Ridge |
| Shipping Weight | 9.6 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Similar Items | RI243 |
| Size | Full Size |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Color | MULTI-COLOR |
| Stock Description | Fixed American Style |
| Stock Finish | Gray Speckled Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Trigger | Bergara Performance |
| Weight | 7.5 lbs. |
| Weight (lbs) | 7.9 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 8 |
| Magazine Capacity | 4 + 1 |
| Units per Box | 1 |


Reviews
There are no reviews yet.