The M9A4 Overlanding Series takes Beretta’s proven M9A4 platform off the pavement and into the wild with bold new finishes in Lunar, Clay, and Nomad Bronze. Designed for collectors and outdoor adventurers alike, these pistols bring trail-ready style and rugged reliability together in one package. Every Overlanding model features an RDO-compatible slide, 1/2-28 threaded barrel, tritium night sights, Type G decocker, beveled magwell, oversized magazine release, and a 3-slot Picatinny rail on a Vertec frame. Available in 10, 15, and 18-round versions, each pistol ships with two magazines, packed in discreet packaging, comes with a wraparound grip and an overlanding kit consisting of a flashlight, compass, and a 10mm socket.
Additional information
| UPC | 082442067308 |
|---|---|
| Manufacturer | Beretta |
| Manufacturer Part Number | JS92M9A4GBRZ18 |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Semi-Auto |
| Application | Defense |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 5.1" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18 |
| Color | BRONZE |
| Description | Optics Ready |
| Finish | Cerakote |
| Finish Color | Cerakote |
| Finish Style | Nomad Bronze Cerakote |
| Frame Description | Aluminum Frame w/Beavertail & Picatinny Rail |
| Frame Finish | Nomad Bronze Cerakote |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Frame Size | Full Size |
| Grip Material | Polymer |
| Hammer Style | Bobbed |
| Hand | Ambidextrous |
| Material | Aluminum |
| Model | M9A4 |
| Number of Magazines | 3 18 rd. |
| Overall Length | 8.50" |
| Product Type | Double / Single Action |
| Safety | Ambidextrous |
| Series | Overlanding |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |
| Weight | 2.09 lbs |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Width | 1.50" |


Reviews
There are no reviews yet.