The A400 Xtreme Plus stock now feature a soft comb, which reduces the felt recoil imparted to the shooter’s cheek even further. The A400 Xtreme Plus features Beretta’s exclusive Steelium Plus barrels, a first for hunting shotguns providing the best patterning possible from all hunting loads, along with further felt recoil mitigation. Further drawing from the competition world, the new A400 Xtreme Plus barrel features a step rib with an integral mid-bead and fiber optic front bead in order to ensure the proper fit and sight picture for all conditions. Further enhancing the A400 Xtreme Plus is the addition of an extended charging handle and bolt release from the factory to allow for easier manipulation during the coldest and rainiest days, as well as an enlarged loading port to allow for easier loading in adverse conditions. This model comes in Optifade Marsh Camo.
Additional information
| UPC | 082442893754 |
|---|---|
| Manufacturer | Beretta |
| Manufacturer Part Number | J42XM18 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Kick-Off MEGA System |
| Additional Feature 2 | 7×7 Stepped Ventilated Rib |
| Additional Feature 3 | Steelium Plus Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Beretta / Beretta USA Corp. |
| ATF Model | A400 Xtreme Plus |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | 28" Vent Rib Steelium |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Barrel Type | Vent Rib |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 2 + 1 |
| Chamber Size | 3.5" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Optima HP Extended(5 included) |
| Color | Camo |
| Dimension | 3.60 X 10.10 X 37.90 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | GORE OPTIFADE Waterfowl Marsh |
| Finish Type | Camo |
| Grip Material | Camo Stock Gore Optifade Marsh Camo |
| Grip Type | Gore Optifade Marsh Camo |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes CYL Tube | Yes |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | Yes |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 38 |
| Light Modified | No |
| Max Chamber Size | 3.5" |
| Model | A400 Xtreme |
| Montecarlo | No |
| Other Features | BLINK ACTION |
| Overall Length | 47.5" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 38.0 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver Description | Aluminum |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.8 |
| Sights | Fiber Optic w/Steel Mid-Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Fixed Kick-Off |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 10.8 |
| Width | 10 |


Reviews
There are no reviews yet.