At Ballistic Advantage they produce quality AR barrels that exceed the most enduring demands of their customers. All of their AR barrels surpass the competition in accuracy, precision, and beautifully contoured aesthetics. BA’s engaged team of engineers and machinists continually improve designs and create new innovations to enhance performance, from their popular 16″ AR barrels to all other lengths and styles they provide to produce the best functioning AR’s available.
BALLISTIC BBL 5.56 12.3″ HANSON LPGB
$209.00
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
Free Shipping Over $250
- Easy, Hassle-Free Returns
- Guaranteed Secure Checkout
BALLISTIC BBL 5.56 12.3″ HANSON LPGB
Additional information
| UPC | 819747020819 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL556033F |
| Accessories | Gas Block |
| Barrel Features | Threaded |
| Barrel Length | 12.3" |
| Barrel Type | 1:7 |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Color | Black |
| Description | Carbine Length Gas System |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Length | 12.30" |
| Model | Performance Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Subcategory | Barrels |
Be the first to review “BALLISTIC BBL 5.56 12.3″ HANSON LPGB”
SKU: BABL556033F
Category: AR Barrels
Related products
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.