This .223 Wylde chambered 14.5 inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ finish. The Premium Black Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension. Hanson Series Barrels feature the proprietary BA Hanson profile and include a pinned lo-pro gas block.
BALLISTIC BBL 223WYLDE 14.5″ PRM BLK
$232.75
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
Free Shipping Over $250
- Easy, Hassle-Free Returns
- Guaranteed Secure Checkout
BALLISTIC BBL 223WYLDE 14.5″ PRM BLK
Additional information
| UPC | 819747021502 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL223008PQ |
| Accessories | Gas Block |
| Barrel Length | 14.5" |
| Barrel Type | 1:8 |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Color | Black |
| Description | Mid Length Gas System |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Fit | AR-15 |
| Length | 14.50" |
| Model | Premium Black Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Subcategory | Barrels |
Be the first to review “BALLISTIC BBL 223WYLDE 14.5″ PRM BLK”
SKU: BABL223008PQ
Category: AR Barrels
Related products
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.