The Lahar-30K is a full-auto and magnum rated with no barrel length restrictions. It features a fully laser welded, hybrid construction made up of 17-4 stainless steel with and Inconel blast baffle. A wire EDM bore ensures perfect concentricity and consistency. Industry standard 1-3/8×24 TPI threads allow for the use of direct thread adaptors, the Aero Precision Mantle Quick Detach System and other common QD adapters using this thread pitch.
AERO LAHAR-30K DI 5/8-24 BLK
$539.99
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
AERO LAHAR-30K DI 5/8-24 BLK
Additional information
| UPC | 840014619078 |
|---|---|
| Manufacturer | Aero Precision |
| Manufacturer Part Number | APRS100102C |
| Accessories | 5/8×24 Direct Thread Mount |
| Caliber/Gauge | .30 Caliber |
| Cartridge | .30 Caliber |
| Color | Black |
| dB Reduction | 139dB |
| Description | HUB Compatible |
| Diameter | 1.58" |
| Finish | Black |
| Full Auto Rated | Yes |
| Length | 4.8000 |
| Material | 17-4PH Stainless Steel |
| Model | LAHAR-30K |
| Other Features | CALIBERS: UP TO .300 WIN MAG |
| Overall Length | 5.10" |
| Product Type | Suppressor |
| Shipping Weight | 2.1 |
| Size | 5.1" |
| Style | Direct Thread |
| Subcategory | Suppressors |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |
| Threads | 5/8-24 |
| Weight | 12.9oz |
| WEIGHT (IN OUNCES) | 12.9000 |
Notify me when the item is back in stock.


Reviews
There are no reviews yet.