Additional information
| UPC | 764503059889 |
|---|---|
| Manufacturer | Glock |
| Manufacturer Part Number | UA205S203MOS |
| Accessories | 3 Magazines |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | GMB |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.61" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 15 |
| Color | Black |
| Description | Optics Ready |
| Dimension | 2.50 X 9.30 X 10.70 |
| Finish | nDLC |
| Finish Color | nDLC |
| Finish Style | Black nDLC |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Size | Standard |
| Grip Material | Interchangeable |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 5.51" |
| Includes | 3 Magazines/Mag Loader/Cleaning Kit/Pistol Case/Backstrap Set/Gun Lock |
| Material | Polymer |
| Model | 20 |
| Number of Magazines | 3 |
| Overall Length | 8.07" |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Firing Pin/Trigger Block |
| Series | Gen5 MOS |
| Shipping Weight | 4.0 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG10MM |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| Stock Material | POLYMER |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Weight | 27.6800 |
| Weight (oz) | 27.6800 |
| Width | 1.38" |
| Additional Feature 1 | Front Slide Serrations |
| Additional Feature 2 | Flared Mag-Well |
| Additional Feature 3 | Modular Optics System |
| Adjustable Objective | No |
| Ambidextrous Safety | No |
| Cartridge | ATT_10 mm Auto |
| Case | Plastic |
| Country of Origin | AT |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Front Sight | Fixed |
| Illuminated Reticle | No |
| Length | 10.7000 |
| Magazine Included | 3 x 15-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Glock |
| Make/Model | Glock|20 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Optic Footprint | PROPRIETARY SLIDE CUT |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 10.5 |
| Package Width | 9.0 |
| Rear Sight | Fixed |
| Scope Cover Included | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |


Reviews
There are no reviews yet.